עברית  |  English  |  
התעדכנו גם ב-


 

החינוך הדמוקרטי בנוי על הכרה בזכויות השוות של כל אדם לחירות וכבוד, לחופש מחשבה ודעה. אנו שואפים ליצור בבית הספר מסגרת שתאפשר לכל אדם לחיות וללמוד בכבוד ובאופן חופשי, באמצעות מסע אישי, למידה פלורליסטית ואורח חיים דמוקרטי. 
 
בבסיס הפעילות בבית הספר עומדת האמונה כי זכויות האדם של הילד הן טבעיות ועל כן נטיב לעשות אם לא נמנע אותן ממנו.
אחת מהנחות המוצא של בית הספר היא שילד הזוכה ליחס של כבוד בגדילתו, יגדל להיות אדם המכבד את זולתו וסביבתו, ולכן בית הספר מאפשר לתלמידיו ללמוד בתנאי חופש ובחירה תוך חווית החיים בחברה הדמוקרטית. משמעותה של הדמוקרטיה בבית הספר היא קיום קהילה של ילדים ומבוגרים (תלמידים, הורים, ומורים) שווי זכויות המנהלת את בית הספר ושותפה מלאה לקבלת כל ההחלטות בו, זאת ללא הבדל גיל, מין, דת וגזע.
 
היחיד בבית הספר הינו חלק מקבוצה וקהילה שכל אחד מחבריה בעל ערך. אנו שמים דגש על פיתוח מיומנויות חברתיות ומעודדים שימוש בתקשורת מכבדת היוצרת שיתוף פעולה כחלק מתהליך הלמידה של האדם כיצור חברתי.
 
אנו מעודדים חופש למידה ומציעים תחומי התענייניות ולמידה שונים ומגוונים. כל תלמיד יכול לעצב לעצמו את נושאי הלמידה וצורת הלמידה המתאימה לו.
בית הספר רואה את תלמידיו כבני אדם שלמים ומאפשר להם להתמקד מגיל צעיר במשימתו החשובה של כל אדם - הכרה עצמית, הצבת מטרות ורכישת כלים להגשמתן. הבחירה החופשית היא המאפשרת לתלמידים לחוות חוויה עמוקה של אוטונומיה, ריבונות וערך עצמי ואלו מעצימים את הכוחות הפנימיים של הילד. לכל אחד כישורים וכישרונות שונים, אינטליגנציות שונות, קצב אחר ומוטיבציה שונה ללמידה. אנו מנסים לעודד כל אדם להגשים את הפוטנציאל הטמון בו תוך התחשבות ברצונו וכישוריו. האמונה הבסיסית שכל ילד יכול להצטיין במשהו, עוזרת לנו ללוות כל אחד במסע הכרות עם עצמו, תוך איתור כישרונותיו ושאיפותיו.
 
בחיי היום יום אנו מנסים ליצור מסגרת שתאפשר לכל ילד  לעצב את ה'מסע האישי' שלו בבית הספר - המבוגרים בבית הספר מלווים את הילד במסעו האישי, אם בתהליך החונכות האישית ואם דרך מכלול החיים המשותפים בשיעורים, בחצר, בוועדות ועוד. תפקיד המבוגר המלווה את הילד במסעו האישי הוא לסייע ברכישת הכלים של הילד, בבירור מטרותיו ובהתווית  הדרכים השונות לממש את מטרותיו.

(חזרה...)

לייבסיטי - בניית אתרים