עברית  |  English  |  
התעדכנו גם ב-


 

בית הספר הדמוקרטי בחדרה הינו קהילה חינוכית הפועלת על פי עקרונות מגילת זכויות האדם. בית הספר הוקם בשנת 1987. הוא מוסד חינוך ממלכתי על אזורי המונה כ- 400 תלמידים מחדרה, פרדס- חנה כרכור ויישובי האזור.

בבית הספר לומדים תלמידים מגיל הגן ועד י"ב, הבאים מכל שכבות האוכלוסייה (חילוניים ודתיים, עולים וותיקים ועוד), והוא מחולק לשלוש חטיבות - חטיבה צעירה,  חטיבת היסודי וחטיבת התיכון.
 
בית הספר הדמוקרטי מבקש להעניק לתלמידיו סביבה המגנה על חירותם,  מכבדת את ריבונותם ומאפשרת להם פעולה אוטונומית תוך בניית מסגרת חברתית תומכת בעלת ערבות הדדית. תהליכים אלו מחייבים פיתוח יכולת שיפוט וביקורת, בעיקר מכיוון שהם מתבצעים ללא סמכות היררכית, אלא מתוך אחריות אישית.
 
ערכים אלה, של כבוד האדם, אשר נותנים מקום לייחודיות של כל אחד מאיתנו יוצרים חברה בה לכל אחד יש זכות שווה . מתוך תפיסה זו בבית הספר משולבים ילדים  בעלי צרכים מיוחדים. בבית הספר לומדת גם קבוצה של שבעה ילדים עם פיגור בינוני (תסמונת דאון) במסגרת קבוצת שילוב ייחודית - כיתת 'יחד'. 
 
בנוסף, בית הספר פתוח לתלמידים עם קשיים ולקויות למידה שונים ולתלמידים שנפלטו ממערכת החינוך 'הרגילה' מסיבות כאלה ואחרות. עבור כל אלה מצליחה קהילת בית הספר לעשות את הלא יאומן - שילוב מלא ומוצלח במסגרת הבית ספרית.
 
בית הספר הדמוקרטי בחדרה מהווה מודל אידיאולוגי ייחודי  והפך לאורך השנים למוביל תנועה חינוכית בארץ ובעולם.  ב 1993 התקיים לראשונה בחדרה הכנס הבינלאומי של החינוך הדמוקרטי, המתקיים מאז בכל שנה במדינה אחרת ונקרא על שם בית הספר 'כנס חדרה'. 
 
בית הספר הינו סמן ומודל מגרה ומזרז לחשיבה של כלל המערכת החינוכית בישראל - בתי ספר דמוקרטיים רבים הוקמו בעקבותיו ברחבי הארץ וכיום עוברים גם בתי ספר ממלכתיים רבים ומערכות חינוך אזוריות תהליכי דמוקרטיזציה בהשפעת הדגם החינוכי שעיצב בית הספר.

(חזרה...)
 

לייבסיטי - בניית אתרים