עברית  |  English  |  
התעדכנו גם ב-


חזון והיסטוריה          
 

בית הספר הדמוקרטי בחדרה הוקם בשנת 1987 על ידי יעקב הכט וקבוצת הורים ומחנכים צעירים אשר ביקשה להקים בית ספר שיאפשר לתלמידיו לפעול וללמוד בתנאים של חופש בחירה, תוך כדי חוויה יומיומית של חיים בחברה דמוקרטית.
 
כיום, עשרים שנה לאחר הקמתו, שייך בית הספר לזרם הרשמי  ממלכתי , ופועל כמוסד על אזורי, בו לומדים כ 400 תלמידים בגילאי  4 - 18.
 
בית הספר מעניק לילדים שלומדים בו סביבה של כבוד לאדם, חירות ובחירה, וזאת בליווי מבוגרים בעלי תפקיד מוגדר, שמהותו תמיכה בתלמידים, כל אחד במסע הצמיחה האישי שלו.

בבית הספר משולבים גם ילדים  בעלי צרכים מיוחדים - ילדים עם פיגור בינוני (תסמונת דאון) , תלמידים עם קשיים ולקויות למידה שונים ותלמידים שנפלטו ממערכת החינוך 'הרגילה' מסיבות כאלה ואחרות. 
בצד הארגוני בית הספר בנוי במתכונת של מדינה דמוקרטית - ב'פרלמנט', בו חברים התלמידים, המורים וההורים, נקבעים חוקי ביה"ס. הועדות השונות, שגם בהן חברים תלמידים, מורים והורים הן האחראיות על ניהול חיי היום יום ואילו וועדת המשמעת, בה יושבים תלמידים, מורים והורים מתפקדת כרשות השופטת בבית הספר.
קרא עוד על בית הספר...
 
בית הספר יונק את תפיסתו הפדגוגית מפעולתם של פילוסופים ואנשי חינוך דגולים דוגמת רוסו, בובר, רוג'רס, ניל וקורצ'ק. בבסיס יישום הדמוקרטיה בבית הספר עומדת האמונה, כי בית הספר אינו מעניק חירות לתלמידיו, אלא אינו גוזל את החופש הטבעי שכל אדם נולד איתו. לפיכך, חירות זו איננה נקנית בתוצר כלשהו ואינה דורשת דבר, להוציא עמידה בחוקי המקום והתנהגות המכבדת את הזולת.
 
אנו מאמינים  שבכדי לקיים חברה דמוקרטית שורשית ואמיתית יש לאפשר לילדים לגדול בסביבה שתאפשר להם להפנים את ערכי הדמוקרטיה ומהותה בפועל, הלכה למעשה, ולא רק כתיאוריה - בבית הספר הדמוקרטי כל תלמיד מקבל את האפשרות לברוא את עולמו האישי תוך כדי חיי שותפות וקבלת אחריות על ניהול חברה שומרת חוק ומכבד זכויות אדם. הבחירה החופשית היא שמאפשרת לילדים לחוש תחושה עמוקה של אוטונומיה, ריבונות וערך. אנו מבקשים לא לקחת מהילדים את האפשרות להאמין ביכולתם לעצב את חייהם, את המציאות האישית שלהם ואת המציאות החברתית בה הם חיים.
קרא עוד על החזון הבית ספרי...
 
לאורך השנים הפך בית הספר למוביל תנועה חינוכית בארץ ובעולם.  ב 1993 התקיים לראשונה בחדרה הכנס הבינלאומי של החינוך הדמוקרטי, המתקיים מאז בכל שנה במדינה אחרת ונקרא על שם בית הספר 'כנס חדרה'.  בתי ספר דמוקרטיים רבים הוקמו בעקבותיו ברחבי הארץ וכיום עוברים גם בתי ספר ממלכתיים רבים ומערכות חינוך אזוריות תהליכי דמוקרטיזציה בהשפעת הדגם החינוכי שעוצב בבית הספר.
 
אות הערכה לפעילות בית הספר  אפשר לראות בפרסים השונים אותם קיבל לאורך השנים  וביניהם  פרס החינוך ( 1994) ותואר "מגן איכות השלטון" ( 1996) של העמותה לאיכות השלטון בישראל.
קרא עוד על ההיסטוריה של בית הספר...
 
 

לייבסיטי - בניית אתרים